مدیر عامل موسسه فناوران در مصاحبه با روابط عمومی موسسه، در خصوص بهبود شاخص صدور مجوز ساخت عنوان نمود:


محمد باقر دشت گرد مدیر عامل موسسه فناوران درخصوص بهبود شاخص صدور مجوز ساخت عنوان نمود که : 

به استناد سایت وزارت اقتصاد و دارایی، دفتر پایش و بهبود فضای کسب و کار و همچنین سایت پروژه کسب و کار بانک جهانی، از سال 2004 وضعیت کشورها در موضوع کسب و کار تحت پروژه ای به نام بهبود محیط کسب و کار در دستور بانک جهانی قرار گرفته است و توسط موسسه مالی بین المللی، قوانین و مقررات کشورها با هدف یافتن گلوگاه ها، محدودیت ها و موانع فعالیت بخش خصوصی به طور خاص در سطح بنگاه های کوچک  احصاء و براساس  شاخص هایی که تدوین کرده فضای کسب و کار کشورها را رتبه بندی می کند، به طور کلی هدف اصلی این بررسی تعیین میزان سادگی کسب و کار بدون توجه به عوامل تاثیرگذار خارجی است و هدف نهایی این موسسه نمایش وضعیت کسب و کار کشورها و چگونگی تعامل دولت ها با فعالان اقتصادی و به ویژه بخش خصوصی است. اطلاعات این پروژه از طریق تکمیل پرسش نامه توسط فعالان بخش خصوصی و نمایندگان دستگاه های  دولتی تأمین می شود. این موسسه در کشورهایی که جمعیت آنها زیر 100 میلیون نفر است بزرگترین شهر را ملاک بررسی و ارزیابی قرار می دهد، در ایران شهرتهران مبنا ارزیابی قرار گرفته است. ده شاخص مورد ارزیابی عبارتند از : فرآیند تأسیس و راه اندازی شرکت، شرایط استخدام و اخراج نیروی کار، حمایت از سرمایه گذاران خرد،  اخذ مجوز ساخت و ساز، اخذ انشعاب برق، پرداخت مالیات، اجرای قرارداد، تجارت برون مرزی، اخذ اعتبار، حل ورشکستی و رفع دیون

دستگاه اصلی شاخص اخذ مجوز ساخت و ساز شهرداری تهران می باشد. از سال 1387 شهرداری بخشی از این فرآیند را به دفاتر خدمات الکترونیک شهر واگذار نموده است، معیارهای ارزیابی متدولوژی پروژه در این شاخص تا سال2015 ، فرآیند ، زمان، تعداد مرحله و هزینه انجام کار بوده و به دلیل عدم توجه به معیار کیفیت فرآیندها در سال 2015 بانک جهانی با اصلاح متدولوژی معیار کنترل کیفیت ساخت و ساز را به معیارهای قبلی اضافه نمود.

وضعیت ایران در شاخص اخذ مجوزهای ساخت در سه مرحله قبل از ساخت ( صدور پروانه) حین ساخت (کنترل و نظارت) و پس از ساخت ( صدور گواهی و اخذ انشعابات) مورد ارزیابی قرار گرفته است.


همانطور که قبلاً  نیز ذکر شد از سال 1387 شهرداری تهران بخشی از فرآیند صدور مجوز ساخت را به دفاتر خدمات الکترونیک شهر واگذار و موسسه فناوران شهر را نیز به عنوان متولی آن تعیین نمود. این موسسه همواره در تلاش برای بهبود کیفیت و تسریع در ارائه خدمات بوده و ارتقاء سطح رضایت مندی مراجعین را اولویت خود قرار داده است. در سالهای اخیر با پشتیبانی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران و استفاده بهینه از فناوری اطلاعات، نقاط ضعف و قوت فرآیندهای شناسایی و در جهت رفع اشکالات و بهبود عملکرد سیستم از طریق آن سازمان اقدام نموده است، موسسه فناوران شهر به نمایندگی از شهرداری تهران با همکاری معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد و دارایی و دستگاه های اجرایی مرتبط با استفاده از فرصتهای به وجود آمده، اقدام به اصلاح و بهبود عملکرد فرآیندها در شاخص اخذ مجوزهای ساخت نمود که رتبه مطلوب کشور در این شاخص در سال 2017 -2018 بانک جهانی نشان از اثربخشی این اقدامات دارد.

اقدامات موسسه فناوران شهر با پشتیبانی همه واحدهای مرتبط شهرداری تهران ، سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات، معاونت شهرسازی و معماری، معاونت مالی و اقتصادی، باعث این مهم گردید که جای تشکر از همکاران را دارد.

اخباری که از بانک جهانی دریافت کردیم حاکی از آن است که تعاملات بین شهرداری و دستگاه‌های اجرایی مرتبط با صدور مجوز ساخت اثر بخش بوده و باعث ارتقاء 2 پله ای رتبه کشور در شاخص کسب و کار نسبت به سال گذشته گردیده است. امیدواریم عملیاتی شدن صدور پروانه 2 مرحله ای (پروانه شهرسازی و پروانه ساخت) که باعث اصلاح فرآیند شده، کاهش مدت زمان صدور را نیز در برداشته باشد.

 


print


تهران ، خیابان زرتشت شرقی ، بعد از تقاطع حافظ ، پلاک 9
تلفن : 7-88932753 دورنگار : 88800601 کد پستی : 1597715511
درباره ما|حریم شخصی کاربران|موسسه فناوران شهر